Planszówki często opierają się na wiedzy uczestników. Niektóre z nich wymagają strategicznych umiejętności, które uwydatniają się podczas długiej rozgrywki. Fajne gry planszowe mogą być również nastawione na dynamikę. To właśnie ta grupa cieszy się sporą popularnością, wynikającą z ogromnych emocji.

Prosta formuła i duża przystępność

Gry dynamiczne posiadają duży atut w postaci prostej formuły. Tłumaczenie zasad nie wymaga uprzedniego przyswojenia. Osoba, która gra pierwszy raz w daną propozycję po kilku chwilach w pełni ją rozumie.

Duża dynamika wiąże się z krótkim czasem rozgrywki. Gra swobodnie może wypełnić niewielką lukę czasową. Można ją zakończyć w dowolnym momencie.

Ostatnią z istotnych cech jest bardzo szeroki wybór dziedziny, o którą opiera się dana propozycja. Pozwala to na dopasowanie tematyki do wiedzy uczestników, dzięki czemu każdy będzie miał podobne szanse na końcowy triumf.

Przykłady gier

Najbardziej znanymi grami wymagającymi szybkiego, logicznego myślenia są niewątpliwie: “5 sekund”, “Gorący ziemniak” oraz “Party Alias”.

“5 sekund” intuicyjnie podpowiada nam, z jakim zadaniem zmierzy się gracz. W ciągu 5 sekund musi wymienić z reguły trzy odpowiedzi w danej kategorii. Czas odmierza klepsydra, a do opakowania dołączono pionki wraz z planszą. Gra posiada bardzo szeroki zakres tematyczny. Zadowoli on miłośników geografii, sportu, historii lub wiedzy ogólnej.

“Gorący ziemniak” do formuły znanej z “5 sekund” dorzuca interakcję między uczestnikami. Po udzieleniu odpowiedzi przekazuje się materiałowego ziemniaka do następnej osoby. Runda trwa do momentu, w którym zatrzyma się specjalnie dołączony do zestawu bączek. “Nieszczęśnik” trzymający gorącego ziemniaka w tym momencie przesuwa swój pionek w stronę grilla. Gra jest niezwykle dynamiczna zwłaszcza przy końcu rund, gdzie często dochodzi do rozpaczliwych prób ratowania się z opresji.

“Party Alias” jest najbardziej zróżnicowanym z tytułów. Tutaj pracuje się drużynowo, a do gry dołączono element losowy (specjalna wskazówka zastępująca kostkę). Gracze wykonują zadania z kategorii rymów, kalamburów, znanych postaci lub tłumaczenia słów na wzór tabu. Element rywalizacji sprawia, że świetnie odnajdą się w niej pary. Poza tym niektóre hasła zobrazować naprawdę trudno!

Impreza i gry planszowe?

Częstym elementem spotkań towarzyskich stały się Tania Książka – gry planszowe. Pozwalają rozluźnić atmosferę oraz odłożyć na bok tematy rozmów. Warto mieć w swojej kolekcji przynajmniej kilka tytułów. Można je wyciągnąć w początkowej fazie spotkania albo spędzić cały, jesienny wieczór na wspólnej rozgrywce w gronie przyjaciół.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com